Sleeve curtain CAMPOS 1 – 100×250 cm – Cream – PE – La Tenda
149,95
Choose your size
Pay safely with
With this La Tenda door curtain CAMPOS 1 in the size 100x250cm you keep annoying flies and other insects outside the house when the garden door is open in the summer season. Classic ‘sleeve’ curtain of super solid quality, in the color cream. According to many THE anti-insect solution for the opening of your garden door. Polyethylene plastic sleeves and galvanized metal hooks. Literally iron-strong! And therefore 4 years warranty. The door curtain is equipped with a solid gray coated aluminum top profile. A free h ‘chair’ profile is also included for easy mounting on or above the door frame. Screws are included.
Attributes
| Weight | 9,8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 250 × 100 cm |
| Brand | La Tenda |
| Series | CAMPOS 1 |
| Curtain type | Sleeve curtain |
| Sample | |
| Color | Cream |
| Material | PE |
| Weight | 9.8 kg |
| Width | 100 cm |
| Length | 250 cm |
| Premium | ⭐⭐⭐⭐ |
| Density | ✋✋✋✋✋ |
| Transaprency | 💡💡 |
| Noise | 🔊🔊🔊🔊 |
| Aluminum top profile | |
| Aluminum mounting h-profile | |
| Screws | |
| Warranty | 4 years |
Returns in product categories
Custom fly curtain
Fly curtain
Fly curtain 100 cm wide
Fly curtain 100x250 cm
Fly curtain 250 cm long
Fly curtain beige
Fly curtain extra long
Fly curtain for double door
Fly curtain for French doors
Fly Curtain for outside
Fly curtain for sliding door
Fly Curtain plastic frame
Fly Curtain Retro
Fly curtain white
Heavy duty fly curtain
Plastic fly curtain
Sleeve fly curtain



