String curtain CORTONA 1 – 90×210 cm – Grey – PVC – La Tenda
129,95
Choose your size
Pay safely with
With La Tenda door curtain CORTONA 1 – in the size 90x210cm – you keep annoying flies and other insects outside the house when the garden door is open in the summer season. A very solid fly curtain, in the color gray. This fly curtain is made of 9mm thick twisted PVC cord. A really sturdy quality, from Italy. The door curtain is equipped with a solid gray coated aluminum top profile. An aluminum h ‘chair’ profile is also included free of charge for easy mounting on or above the door frame. Screws are included.
Attributes
| Weight | 6,6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 210 × 90 cm |
| Brand | La Tenda |
| Series | CORTONA 1 |
| Curtain type | Cord curtain |
| Sample | |
| Color | Gray |
| Material | PVC |
| Weight | 6.6 kg |
| Width | 90 cm |
| Length | 210 cm |
| Premium | ⭐⭐⭐⭐ |
| Density | ✋✋✋✋✋ |
| Transaprency | 💡💡💡 |
| Noise | 🔊 |
| Aluminum top profile | |
| Aluminum mounting h-profile | |
| Screws | |
| Warranty | 3 years |
Returns in product categories
Custom fly curtain
Fly curtain
Fly curtain 210 cm long
Fly curtain 90 cm wide
Fly curtain 90x210 cm
Fly curtain for caravan
Fly curtain for double door
Fly curtain for French doors
Fly Curtain for outside
Fly curtain grey
Fly Curtain Luxury
Fly Curtain plastic frame
Plastic fly curtain
String fly curtain



