Chain curtain ALUSAX 7 – 90×210 cm – Red – Aluminum – La Tenda
169,95
Choose your size
Pay safely with
With La Tenda fly curtain ALUSAX 7 in the size 90x210cm you keep annoying flies and other insects outside the house when the garden door is open in the summer season. Aluminum chains of Spanish top quality. Anodized in the color red, i.e. a process that protects aluminum for a long time and thus extends its lifespan. Chain curtains are very suitable for restaurants, or simply for in your kitchen, in the garden door and as a room divider. The door curtain is equipped with a solid aluminum top profile. An h ‘chair’ profile is also included for mounting on or above the door frame.
Attributes
| Weight | 6,2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 210 × 90 cm |
| Brand | La Tenda |
| Series | ALUSAX 7 |
| Curtain type | Chain curtain |
| Sample | |
| Color | Red |
| Material | Aluminum |
| Weight | 6.2 kg |
| Width | 90 cm |
| Length | 210 cm |
| Premium | ⭐⭐⭐⭐⭐ |
| Density | ✋✋✋✋ |
| Transaprency | 💡💡💡💡 |
| Noise | 🔊🔊🔊🔊 |
| Aluminum top profile | |
| Aluminum mounting h-profile | |
| Screws | |
| Warranty | 3 years |



